K napsání tohoto blogu mě přivedl rozhovor s kolegou advokátem, který si nedávno dělal soukromou statistiku a zjistil, že již ve své kariéře navštívil celkem 64 různých soudů v různých městech. A co ty, zeptal se? Ani nevím, nikdy jsem to nepočítal. Asi bych s tím měl začít. Proč?

Protože v životě advokáta hrají soudy a soudní budovy mnohdy zcela zásadní roli. Jezdíme po celé republice, zastupujeme klienty, setkáváme se s ostatními kolegy advokáty a protistranami. Potkáváme různé soudce, státní zástupce a znalce. Vlastně všechny, co mají s justicí něco společného. Mnohdy jsou soudy umístěny v krásných historických budovách, u parků či řek, jindy jsou to místa stará, omšelá a nevábná. Většinou si jich člověk v pracovním shonu ani moc nevšímá. Připravuje se na jednání a po jeho skončení zase hnán dalšími povinnostmi odjíždí. Možná je to chyba.

Málokterá budova má totiž v sobě tak specifický genius loci jako budova soudní. Asi je to tím, že právě na těchto místech se řeší otázky, které mají pro člověka docela zásadní význam. Kde jinde se rozhoduje o tom, s kým budou žít vaše děti, jestli vaše podnikání půjde do konkurzu, zda ta žena, kterou jste měli tak rádi, bude stále vaše manželka, anebo zda se budete na svět dívat po nějakou dobu skrze ocelové mříže. Zkrátka a dobře v soudní budově se rozhodne ledacos, co náš život může pořádně změnit.

Rozhodl jsem se proto, že na svém blogu založím takový miniseriál. Nejen o budovách, ale i o právu v nich ukrytém. O osudech lidí v nich. Pokusím se vždycky autenticky zachytit soud, byť amatérsky na fotoaparát mobilního telefonu, a v krátkosti nastíním právo, které bylo předmětem soudního řízení anebo popíšu některá specifika civilního či trestního procesu, na které jsem narazil. Alespoň budete podle fotky vědět, že jsem tam skutečně byl a nemluvím tu do větru. Netěšte se však zbytečně na nějaké pikantérie :). Jsem advokát a mlčenlivost zachovávám vždy a všude. Konkrétní osoby či kauzy se ode mne nikdy nedozvíte. Vám snad přijdou někdy vhod nové znalosti o právu a soudním procesu a já budu mít alespoň statistiku, kam mne to všude osud při výkonu advokacie zavál. Za pár dní mám nařízeno jednání u Městského soudu v Praze. Takže v příštím díle Vás zvu rovnou do hlavního města.font-weight: 400;font-weight: 400;