Obvykle články bulvárních médií na svém facebooku nesdílím. Protože je nečtu. Nebo teda čtu, ale nedbám, že. Tentokrát však musím udělat výjimku. Volala mi klientka, že v rozhlase slyšela mé vystoupení k darovacím smlouvám a požádala o sepsání darovací smlouvy. Zatím nic neobvyklého. Striktním požadavkem však bylo, že by tam chtěla, cituji: „tu právní kličku, co měl ve smlouvě i Karel Gott“.

Málokdy se mi stává, že by mi v telefonu hlas zakolísal, ale tady mé otazníky v očích musely být „slyšet“ i na druhý konec aparátu. „Ehmmm, jistě paní, to nebude problém, ale mohla byste svůj požadavek trošku blíže specifikovat …..bla bla atd.“ No prostě jsem v tu chvíli nevěděl, co na to říci. Jaká právní klička? Jaké darování podle Karla Gotta? Co tam asi vymysleli tak úžasného, že si to zasloužilo pozornost novinářů?

Nezbylo než hledat na internetu. A pak jsme to objevil. Klientka zřejmě narážela na články dostupné zde https://www.super.cz/412592-neveri-ivane-karel-gott-se-pojistil-proti-pripadnemu-zlemu-chovani-sve-manzelky-vilu-ji-muze-kdykoli-sebrat.html a třeba zde http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/117343/proziravy-karel-gott-76-se-pojistil-pro-vsechny-pripady-jde-o-miliony.html.

Když jsem si to pročetl, míra úlevy, která mne zalila, nejde ani popsat slovy. Karel Gott si totiž nechal do darovací smlouvy napsat klauzuli, že „ upadne-li dárce po darování  do takové nouze, že nemá ani nutnou výživu, může dar odvolat a požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět nebo zaplatil jeho obvyklou cenu“. Vy všichni, kdo jste četli můj blog o darování https://aktomes.cz/koukej-mi-to-vratit-ty-nevdecny-spratku-dil-ii/, už teď hned víte, že jde o bulvární senzaci založenou na nicotném základě.

Vždyť toto ustanovení je přímo ze zákona a každý se ho může domáhat. Pokud je do darovací smlouvy napsáno, jedná se o celkem běžnou záležitost. Nic, z čeho by seriozní plátek měl udělat senzaci. Mohu vám s odpovědností advokáta garantovat, že pan Gott ani jeho právník tím zcela jistě nechtěli vyjadřovat nějakou „nedůvěru“ k paní Ivaně Gottové, tím méně jakkoliv „právně kličkovat“. Napsali prostě do darovací smlouvy ujednání z občanského zákoníku, který platí pro všechny. Tím se nic nezkazí. Je to pro vyloučení všech pochybností a dovozovat z toho absurdní závěry je prostě novinářský nesmysl.  Z toho plynou minimálně dvě poučení. Za prvé. Bulvár je prostě médium, kterému není radno slepě věřit a které je schopno udělat senzaci i z tak jednoduchého úkonu, jako je darování. Za druhé. I vy můžete mít darovací smlouvy jako pan Karel Gott.